Ráno sme sa zobudili do daždivého rána. Čoskoro sa však začalo vyjasňovať, takže sme vyrazili po ceste I/67 cez Spišskú Belu do Kežmarku. Parkovanie v centre Kežmarku s viac ako 17 tisíc obyvateľmi je spoplatnené. Bezplatne je možné parkovať v blízkosti pošty neďaleko ulice M.Lányho, ktorá je od centra mesta vzdialená 5 minút chôdze. Mesto vzniku roku 1269 spojením slovanských a nemeckých osád. V 15. storočí sa stal kráľovským slobodným mestom. Už v minulosti bol Kežmarok veľmi živým mestom. V 15. až 19. storočí tu existovalo až 40 remeselníckych cechov.
Za pozornosť stojí Bazilika sv. Kríža, ktorá patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie na Spiši. Vedľa kostola sa nachádza zvonica, ktorá je považovaná za najstaršie na slovensku. Tým, čo by si žiadny návštevník nemal rozhodne nechať ujsť, je drevený artikulárny kostol z roku 1717. Unikátny sakrálna stavba bola postavená v priebehu jediného roka iba z dreva bez použitia jediného kúska kovu. Drevený je aj jeho interiér s prekrásnymi maľbami a cennými organom. Vstupné vo výške 2 € pre dospelého a 1 € pre dieťa platí aj do susedného novšieho evanjelického kostola z roku 1898 v tureckom štýle. Najmä drevený artikulárny kostol rozhodne stojí za návštevu.
Centrum mesta tvorí Hlavné námestie, blízko ktorého sa nachádza Kežmarský hrad. Ten bol postavený v roku 1462 ako mestská pevnosť. Medzi hradom a mestom vládlo dlhé neutíchajúci nepriateľstvo. Z tohto dôvodu sa mohutné opevnenie hradu nachádza aj zo strany mesta. Na dennom poriadku tak boli pouličné boje a rabovanie. Až v roku 1720 sa Kežmarčania dočkali víťazstva. Hrad však nedobyli, ale radšej ho kúpili. Dnes je v hrade umiestnené múzeum venované histórii hradu i mesta. Za pozornosť stojí tiež Starý trh, ktorý nájdeme hneď vedľa hradu. Základy tu stojacich domov totiž pochádzajú zo 13. storočia a sú považované za najstaršie v Kežmarku.
Celá debata | RSS tejto debaty